NAND Fiyatları İstikrara Kavuşabilir: Kioxia, Tam Kapasiteli Üretime Geçti

Kioxia, 20 aylık kesintinin ardından tam kapasiteli üretime yeniden başladı. Nikkei‘nin haberine göre değişikliklerin ardında iyileşen piyasa koşulları yatıyor. Bu da potansiyel olarak dünyanın en büyük dördüncü 3D NAND üreticisinin pazar payı için rekabete geri döndüğü anlamına geliyor. Doğrudan fiyatlar olumlu etkilenir diyemeyiz, ancak Kioxia gibi önemli bir oyuncunun tam kapasiteyle sahaya dönmesi bellek arzını artıracaktır.

Şirket ayrıca kredi kuruluşlarından 540 milyar yen (3,424 milyar dolar) tutarında yeniden finansman ve 210 milyar yen (1,332 milyar $dolar değerinde yeni bir kredi hattı temin etti. Rapora göre Kioxia, Haziran ayında NAND flash bellek üreten Yokkaichi ve Kitakami tesislerinde üretimi tam kapasiteye çıkardı. Ekim 2022’de başlayan üretim kesintileri, Kioxia’nın akıllı telefonlar için tasarlanan 3D NAND belleğine yönelik azalan talebe bir yanıt niteliğindeydi ve kesintiler en yüksek seviyelerinde %30’u aşmıştı. Buna ek olarak, Kitakami tesisi için planlanan yeni fabrikanın faaliyete geçmesi 2023’ten en az 2025 yılına kadar ertelendi.

Aradan geçen zamanla birlikte bellek envanterinin tükenmesi ve 2023’ün ikinci yarısında başlayan akıllı telefon ve PC pazarlarındaki yavaş toparlanma nedeniyle 3D NAND’a olan talep artmaya başladı. Şimdiye kadar akıllı telefonlarda ve PC’lerde kullanılan çiplere olan talep dengelenirken, veri merkezlerinden gelen siparişler arttı. Sonuç olarak, NAND fiyatlarının Nisan-Haziran çeyreğinde %13 ila %18 oranında artması bekleniyor. Ancak 3D NAND üreticileri üretimi artırmaya başladıkça fiyatlar dengelenebilir ve ardından tekrar düşebilir.

Kioxia Ocak-Mart çeyreğinde 10,3 milyar Yen (65,284 milyon $) net kâr elde ederek son altı çeyrekte ilk kez kârlı bir çeyrek geçirdi. Kârlı bir çeyrek ve daha elverişli iş ortamı, kredi sağlayan bankaları da harekete geçirerek önemli kredileri yeniden finanse etmeye ve yeni kredi olanakları oluşturmaya teşvik etti.

Bu arada ek bir bilgi olarak: Kioxia ve Western Digital, fabrikalarına daha gelişmiş üretim araçları kurmak için Japon hükümetinin maliyetin yaklaşık üçte birini sübvanse edeceği 729 milyar yen (4,620 milyar dolar) tutarında ortak bir yatırım planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir