Keşan esnafından kredi faizlerindeki artışa tepki

Erdoğan DEMİR/EDİRNE (İGFA) – Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, yaptığı açıklamada, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış olan hazine destekli kredilerin devam eden taksit ödemelerinin, Halkbank Genel Müdürlüğü tarafından faiz güncelleme uygulamasıyla kademeli olarak 10-15 puan artırıldığını belirtti.

Demirkan, bu uygulamanın esnaf ve sanatkarlar üzerinde ağır bir yük oluşturacağını ifade ederek; “Kullandırılan krediler her ne kadar değişken faizli kredi olarak verilmiş olsada bu uygulama Esnafımızın üstüne ağır bir yük getirecektir. Kesinlikle bir güncelleme beklemezken yapılan uygulamanın bizleri üzdüğünü ve böylesine bir faiz yükünün altından esnaf ve sanatkarımızın kesinlikle kalkamayacağını önemle belirtmek isteriz” dedi.

Demirkan, yeni kullandırılacak olan kredilerde kredi faiz oranlarının artırılmasının daha makul olacağını savunurken, esnaf ve sanatkarlardan her daim destek alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘dan ve Hükümet yetkililerinden esnaf ve sanatkarları zora sokacak bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılmasını talep etti.

“TASARRUF POLİTİKASININ FATURA ESNAFA MI ÇIKTI?”

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır da faiz kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Esnaf niçin kredi kullanır! Bozulan ekonomisini yola koymak için. Artık giderlerini karşılayamaz duruma geldiği için. Sigorta, bağkur, kira stopaj, artan elektrik maliyetleri, vergilerini ödemek, ekonominin ağırlaştığı ortama uyamadigi, eriyen sermayesini korumak için ayakta durmak için ailesini korumak için, hayata tutunmaya çalışır mücadele verir. Karşısındaki rakipleri büyük sermaye güçleridir. Ne yapsın, kimden istesin yardım? Koşacagi ilk adres Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi’dir. Ama sonra başına gelenlerin hiç bir açıklaması olamaz” dedi.

Çakır, açıklamasına şöyle devam etti: “Tasarruf politikasında fatura esnafa mı çıktı? Niye bunları söylüyoruz. Kredi çeken esnafımızın eski kredisinin faiz oranları aniden arttı. Esnafımız şoka uğradı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın son dakika kararıyla Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri üzerinden eski kredilerin faiz oranlarına büyük artış yapıldı. Bu durum borçlarını ödemekte zorlanan esnaflarımızı etkiledi. Halk Bankası aracılığıyla çekilen eski kredilerin faiz oranlarındaki artış, yeni borçlar doğurdu. Esnaf yeni güne dahada borçlu başladı. Borcunun üzerine borç yüklendi. Ilk kez böyle bir durum yaşanıyor. Yüzde 7,5’tan yüzde 17’ye yükseltildi. Hatta dahada fazla olanlar var. Bu çok ağır oldu. Kesinlikle böyle bir güncelenme beklemezken yapılan uygulamanın bizleri üzdü. Böylesine bir faiz yükünün altından esnaflarımız kesinlikle kalkmayacaklardır. Bu uygulama yerine yeni kullandırılacak olan kredilerde faiz oranlarının artırılmasının daha uygun biçimde olursa, makul olur diye düşünüyoruz. Buradan esnafların sesi olarak sesleniyoruz. Bizleri seçim zamanda ziyaret eden sayın vekillerimiz, bizler şu anda geçim derdindeyiz, yardım ellerini bizlere uzatın. Daima esnafımızın yanında olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Hükümet yetkililerimizden esnaf ve sanatkârlarımızı zora sokacak bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılmasını talep ediyoruz. Esnaf bu ülkenin değeridir, ışığıdır. Bu ışıkları ve ocakları söndürmeyelim, koruyalım ve hep beraber yaşatalım.”

KOCAMAN: “HEPİMİZİN ÜSTÜNE AYRICA BİR YÜK GETİRECEK”

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman da esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatiflerinin faiz oranlarının artırılmasını eleştirdi.

Daha önceden kullanılmış kredilerin faiz oranlarına yüzde 10 / 15 oranında artış yapıldığını ifade eden Kocaman, “Bu uygulama esnaflarımızın üstüne ayrıca ağır bir yük getirecektir” dedi. Açıklamasında, “Zor olan hayatımız, biraz daha zorlaşmıştır” diyen Hasan Kocaman, yapılan faiz artırımında zor durumda kalan esnafın işçi çıkarmaya başlayacağını ve buna bağlı olarak da işsizliğin artacağını vurguladı.

Kocaman şöyle dedi: “Kemer sıkma politikasının gerekliliği belki ama neden hep bizden yani küçük esnaftan başlanıyor. Bu gibi kararlar bir gecede alınabiliyor da; bizler yıllardır perakende yasasının çıkmasını bekliyoruz fakat hala bir sonuç yok. Bu kararın esnafımızı üzdüğünü ve faiz yükünü kaldıramayacağını üzüntüyle belirtmek istiyorum. Yeni bir faiz sistemi yapılacaksa, yeni kullanılan kredilerde yapılsın. Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve yetkililerden, bu uygulamanın yeniden değerlendirilerek düzenlenmesini talep ediyoruz.”

GAYTANCIOĞLU: “MAÇ OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞMEZ”

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi 27. Dönem Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu da faiz artışı kararına tepki gösterdi. Gaytancıoğlu; “Esnaf ve sanatkârlar ülkemizin temel direği. Ekonomi bozuk olduğu için esnaflarımızın işleri hiç iyi değil. Elektrik, kira, bağkur primi, sigorta gibi konularla dertlenirken Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden çektikleri ve halen ödedikleri kredi taksitlerine zam geldi. Örneğin bir minibüsçü esnafımız 2022’de %7.5 faizle bir minibüs aldıysa ve taksitlerini ödüyorsa, şimdi devam eden bu krediye ödemek zorunda kalacak. Demek ki hazinede yandaşlara vermekten hiç para kalmadı şimdi gözü devam eden kredilere diktiler. Çok yanlış” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir