Orta Akdeniz’de İki Mülteci Teknesi Battı: Çok Sayıda Ölü ve Kayıp Var

Mülteci Teknesi Faciası:

İtalya’nın güneyinde mültecileri taşıyan iki teknenin batması sonucu en az 10 kişi hayatını kaybetti, 60’tan fazla kişi ise kayboldu.

İtalyan Rainews24 kanalının haberine göre, Kalabriya bölgesinin 100 mil açığında düzensiz mültecileri taşıyan bir tekne alabora oldu. Olay yerinden kurtarılan 12 mülteci, teknede en az 50 kişinin daha bulunduğunu ve kaybolduğunu belirtti. Kayıp kişileri bulmak için bölgede arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

EGZOZ GAZINDAN ZEHİRLENME ŞÜPHESİ

Ayrıca, Orta Akdeniz’de Lampedusa Adası açıklarında başka bir teknede 10 mültecinin cansız bedenleri bulundu. Bu teknede toplam 61 kişinin olduğu ve 51 kişinin sivil toplum kuruluşlarına ait gemiler tarafından kurtarıldığı bildirildi. Cansız bedenlerin tekneden çıkarılması sırasında bu kişilerin yolculuk sırasında egzoz gazından zehirlenerek hayatlarını kaybetmiş olabilecekleri ifade edildi.

ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Sivil toplum kuruluşları, kayıp mültecileri arama çalışmalarının sürdüğünü duyurdu. İtalyan yetkililer, arama kurtarma operasyonlarını hızlandırmak için bölgedeki kaynakları seferber etti.

749 KAYIP MÜLTECİ

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) derlediği verilere göre, Orta Akdeniz’de yılbaşından 17 Haziran’a kadar 749 mülteci denizde kayboldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir