Üç il alevler altında! Uçaklar ve helikopterler sevk edildi

Antalya, Bursa ve Muğla’da çıkan orman yangınlarına helikopterler ve uçaklar havadan, ekipler karadan müdahale ediyor. 

ANTALYA 

Antalya’nın Aksu ilçesi Çalkaya mahallesinde saat 15.00 sıralarında otluk alanda başlayan yangın, bölgedeki ormanlık alana sıçradı. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangına itfaiye ve orman ekipleri, karadan müdahale ediyor.

Hacıaliler Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. 
İhbar üzerine bölgeye orman muhafaza ekipleri sevk edildi. 

Yangına, Antalya Orman Bölge Müdürlüğüne ait 2 helikopter, 2 yangın söndürme uçağı, 12 arazöz ve 2 ilk müdahale aracı ile çok sayıda orman işçisi müdahale ediyor. Ekiplerin orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. 

BURSA

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde orman yangını çıktı. Çam ağaçlarının yer aldığı ormanda çıkan yangına karadan ve 6 helikopter ile 4 uçakla havadan müdahale ediliyor.
 
Telefonda açıklamada bulunan Orhaneli Kaymakamı Muhammet Furkan Tuna, dik ve engebeli arazinin söndürme çalışmalarını güçleştirdiğini, ekiplerin arazöz ve iş makineleri ile yolu açarak ilerlediğini kaydetti. 

Göktepe Mahallesi Muhtarı Fatih Yılmaz ise yangının Topuk Mahallesi’ndeki krom madenlerinin bulunduğu bölgenin üst kısmında başladığını söyledi. 

Yangının hızla büyüdüğünü ve geniş bir alana yayıldığını belirten Yılmaz, “Çok hızlı müdahale var ancak rüzgarın da etkisiyle alevler yayılıyor” dedi.

2000 YILINDA 20 EV YANMIŞTI

Aynı bölgede 2000 yılının Nisan ayında çıkan ve 1000 hektarlık alanda etkili olan yangında alevler yerleşim yerine sıçramış, Göktepe Mahallesi’nde 20 ev yanarken, 300 küçük ve büyükbaş hayvan da ölmüştü.

MUĞLA 

Muğla’nın Milas ilçesi Alaçamlar Mahallesi’ndeki kızılçam ağaçlarıyla çevrili ormanda, saat 15.30 sıralarında yangın çıktı. 

Bölgeden yükselen dumanları görenler, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen ekipler, yangına havadan ve karadan müdahale ediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir